No public Twitter messages.

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Już jestem czytelnikiem

Print Friendly, PDF & Email

Już jestem czytelnikiem

Z okazji obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich bibliotekę w Kiełczewie odwiedziła grupa starszaków z przedszkola działającego przy miejscowej szkole podstawowej. Spotkanie stało się także pretekstem do oficjalnego pasowania gości na czytelników biblioteki.

Na początku dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. „Jak powstaje książka, czyli od autora do czytelnika”. Dowiedziały się z niej, że nim nastąpiła era książki drukowanej, ludzie przekazywali sobie informacje za pomocą zupełnie innych metod. Goście z zaciekawieniem oglądali slajdy i wsłuchiwali się w opowieść o najstarszych typach pism – paciorkowym i supełkowym. Dowiedzieli się, czym były karby. Oglądali obrazy wykuwane w dawnych wiekach na ścianach jaskiń oraz na glinianych tabliczkach. Podziwiali poręczność zwojów papirusowych i pergaminowych, które następnie łączone były w kodeks. Wreszcie dowiedzieli się o okolicznościach powstania książki drukowanej. Prześledzili, jakie etapy musi przebyć, by trafić do rąk czytelników. Poznali przy tym nowe terminy – wydawca, redakcja, introligatornia itp.

Następnie uczestnicy przeszli do właściwego etapu spotkania. Dzieci z dumą wypowiadały słowa ślubowania. Każdego gościa bibliotekarka symbolicznie pasowała na czytelnika. Wszyscy otrzymali także pamiątkowy dyplom oraz książkę wraz z zakładką.

Na koniec goście uśmiechnięci stanęli do wspólnej pamiątkowej fotografii.

Comments are closed.