No public Twitter messages.

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Z przedszkolakami o Polsce i patriotyzmie

Print Friendly, PDF & Email

Z przedszkolakami o Polsce i patriotyzmie

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości Filię Biblioteczną Biblioteki Publicznej Gminy Kościan w Starym Luboszu odwiedziły trzy grupy dzieci z miejscowego przedszkola – „Wiewiórki”, „Rybki” oraz „Kotki”.

Na początku spotkania bibliotekarka pokazał dzieciom atlasy. Goście doskonale orientowali się, że znajdą w nich mapy, które służą do określania położenia różnych miejsc. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się mapa Polski, na jej podstawie dzieci stwierdziły, że nasz kraj jest duży. Zdziwiły się jednak i zmieniły zdanie, gdy bibliotekarka wskazała położenie Polski na mapie świata.

Następnie prowadząca wskazała dzieciom zarys polskich granic na przygotowanej wcześniej tablicy. Bibliotekarka zaznaczyła na nim miejsce, w którym leży ich rodzinna miejscowość, a zadaniem dzieci było określenie położenia polskich gór i morza. Goście wiedzieli, że Polska leży nad Morzem Bałtyckim, wymieniali nadmorskie miejscowości, które miały okazję zwiedzić. Podobne zadanie dotyczyło polskich gór.

W trakcie spotkania dzieci przyglądały się fladze i godłu polskiemu. Doskonale orientowały się, że ich barwy to czerwień i biel. Bibliotekarka przeczytała gościom wiersz pt. „Barwy ojczyste” Czesława Janczarskiego, tłumaczącego, że czerwień oznacza miłość, a biel – czyste serce.

Podczas spotkania dzieci wysłuchały także „Legendy o gnieździe orła białego”, tłumaczącej, dlaczego w godle polskim figuruje biały orzeł i w jaki sposób powstała pierwsza stolica Polski – Gniezno.

Na koniec spotkania bibliotekarka przypomniała dzieciom o zbliżającym się święcie ważnym dla wszystkich Polaków, o którym goście będą dyskutować na swoich przedszkolnych zajęciach.

Comments are closed.