No public Twitter messages.

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Śladami świętego Marcina

Print Friendly, PDF & Email

Śladami świętego Marcina

Gośćmi listopadowego spotkania w bibliotece w Starym Luboszu były dzieci z miejscowego przedszkola. Poświęcono go w całości postaci świętego Marcina oraz obchodzonego 11 listopada jego święta.

Na początku dzieci oglądały wizerunki świętego Marcina na obrazach różnych malarzy. Z nich wywnioskowały, że omawiana postać musiała być żołnierzem lub rycerzem.  Dzieci zwróciły także uwagę, że na wszystkich przedstawionych obrazach święty Marcin dzieli swoją pelerynę na pół i okrywa zziębniętego nędzarza.

Następnie bibliotekarka przeczytała dzieciom opowiadanie pt. „Święty Marcin i mały miś”, w którym opisane zostało uliczne przedstawienie wystawione w dniu świętego Marcina. Goście pochwalili postępowanie tytułowego bohatera historii, małego misia, który na wzór świętego Marcina pomógł drugiemu człowiekowi – podarował lampion chłopcu, który zagubił swój. Bibliotekarka wyjaśniła dzieciom, że podobne przedstawienia, jak to opisane w przeczytanym opowiadaniu, wystawiane są do dziś, na przykład na ulicy św. Marcina w Poznaniu.

Goście zwrócili także uwagę na to, iż w dniu świętego Marcina panuje zwyczaj jadania rogali. Bibliotekarka wyjaśniła dzieciom, w jaki sposób narodziła się owa tradycja i dlaczego rogale wypiekane są w kształcie księżyca.

Na końcu spotkania prowadząca przypomniała gościom, że w listopadzie obchodzimy nie tylko święto Marcina, ale także innego bohatera poznanej na spotkaniu historii – misia.

Comments are closed.