No public Twitter messages.

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Jesienne spotkania z przedszkolakami w bibliotece

Print Friendly, PDF & Email

Jesienne spotkania z przedszkolakami w bibliotece

W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” Filię Biblioteki Publicznej Gminy Kościan w Starym Luboszu odwiedziły dzieci z trzech grup przedszkolnych.

Na początku dzieci opowiadały, z czym kojarzy im się jesień. Bardzo dobrze wymieniły atrybuty jesienne: kasztany, kolorowe liście, słoneczniki, szyszki. Wspomniały o słodkich i zdrowych owocach, takich jak jabłuszka, gruszki czy śliwki. Nie obyło się także bez dyskusji na temat zmiennej pogody.

Następnie dzieci wysłuchały jesiennego opowiadania pt. „Jabłko” Władimira Sutiejewa, w którym główni bohaterowie, Zając, Jeż i Wrona, kłócili się o ostatnie jabłuszko wiszące na drzewie. Zadaniem gości było uważne słuchanie i wpatrywanie się w tablicę stanowiącą pomoc w zapamiętaniu treści tekstu. Na niej to bowiem wisiały obrazki ilustrujące przebieg wydarzeń. Ostatnia kartka została celowo zakryta, by dzieci mogły same wymyślić finał historii. Podobnie stało się z kartką, na której zapisany był tytuł opowiadania.

Po wysłuchaniu historii dzieci mogły puścić wodze fantazji. Proponowały, że zwierzątka powinny zrobić z jabłuszka kompot i się nim podzielić. Wymyśliły, żeby bohaterowie oddali jabłuszko komuś innemu, na przykład Niedźwiedziowi, który miał rozstrzygnąć ich spór. Wśród pomysłów na zakończenie dzieci podały ten właściwy, który rzeczywiście znalazł się w opowiadaniu – podzielenie jabłka pomiędzy kłócących się.

Podobne zadanie dotyczyło tytułu. Wśród pomysłów padały propozycje: „W lesie”, „Przygody zwierzątek”, „Kłótnia o jabłko”, „Pomysł Niedźwiedzia” oraz „Jabłko”, które było trafną odpowiedzią.

Na zakończenie spotkań dzieci zgodnie stwierdziły, że powinny postępować zgodnie z pomysłem Niedźwiedzia – dzielić się z innymi. 

Comments are closed.