No public Twitter messages.

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

„Czy ta kwoka, proszę pana, była dobrze wychowana?”

Print Friendly, PDF & Email

„Czy ta kwoka, proszę pana, była dobrze wychowana?”

Bibliotekę w Kiełczewie odwiedzili uczniowie klasy III z pobliskiej szkoły podstawowej. Lekcję biblioteczną z elementami biblioterapii rozpoczęto od ustalenia, jaki nastrój tego dnia towarzyszy wszystkim uczestnikom. W tym celu rozdano każdemu dwie „buźki”, uśmiechniętą oraz smutną. Okazało się, że wszyscy zgromadzeni mają wspaniały nastrój, więc nic nie stało na przeszkodzie, aby zrealizować kolejny punkt lekcji. Każdy uczeń dobrowolnie podpisał KONTRAKT spotkania, zobowiązując się do przestrzegania zawartych w nim reguł. Kontrakt ten mówił między innymi o tym, że nie należy skarżyć na kolegów czy koleżanki, że powinniśmy być uprzejmi wobec współuczestników używając zwrotów i form grzecznościowych.

Duże zainteresowanie wzbudziła zabawa integracyjna ze zdaniem niedokończonym:  NAJBARDZIEJ NIE LUBIĘ GDY… przeprowadzona w formie dyskusji na temat jakiego zachowania innych najbardziej nie lubimy. Najczęściej uczniowie wymieniali takie postępowanie jak: przezywanie, używanie brzydkich słów, popychanie czy wyśmiewanie.

Podstawowym celem spotkania było uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania: czemu służą dobre maniery, dlaczego warto znać i stosować zasady kulturalnego zachowania się?

Uczniowie w skupieniu wysłuchali wiersza Jana Brzechwy pt. „Kwoka”, następnie szczegółowo wyodrębnili cechy głównej bohaterki, określili cechy przeciwstawne do tych uprzednio wymienionych i zapisali je przy wizerunku kury. Jak zwykle przyjemność sprawiło kolorowanie ilustracji. Powstały fantazyjne rysunki, a wszystko po to, aby nieco „ocieplić” obraz zrzędliwego, niegrzecznego ptaka.

Na zakończenie spotkania dzieci obiecały, iż  na co dzień będą starały się zachowywać kulturalnie. Sama chęć bycia nienagannym jest już godna pochwały.

Comments are closed.