No public Twitter messages.

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Krótka historia pisma i książki

Print Friendly, PDF & Email

Krótka historia pisma i książki

 

W czerwcu Filię Biblioteczną Biblioteki Publicznej Gminy Kościan w Starym Luboszu odwiedzili uczniowie klasy I z pobliskiej szkoły podstawowej. W trakcie spotkania dzieci zapoznały się z różnymi etapami ewolucji książki i pisma.

Na początku dzieci opowiadały, w jaki sposób można współcześnie przechowywać informacje. Poza tradycyjną książką wymieniały także płytę kompaktową, pendrive’a, komputer itp. W trakcie dyskusji bibliotekarka pokazała dzieciom kasety magnetofonową oraz VHS, na których przed laty, nim nastąpiła doba komputerów i płyt, można było obejrzeć film czy posłuchać muzyki. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały przedmioty, gdyż niejedno z nich widziało je po raz pierwszy.

Dyskusja na temat rozwoju techniki zapoczątkowała kolejną, dotyczącą rozwoju książki i pisma.  Dzieci dowiedziały się, że nim nastąpiła era książki drukowanej, ludzie przekazywali sobie informacje w inny sposób i za pomocą zupełnie innych metod. Goście z zaciekawieniem oglądali ilustracje i wsłuchiwali się w opowieść o najstarszych typach pism – supełkowym i paciorkowym. Dowiedzieli się, czym były karby. Oglądali obrazy wykuwane w dawnych wiekach na ścianach jaskiń oraz na glinianych tabliczkach. Podziwiali poręczność zwojów papirusowych i pergaminowych, które następnie łączone były w kodeks. Wreszcie dowiedzieli się o okolicznościach powstania książki drukowanej, która króluje do dziś. Nie obyło się także bez wspomnienia o coraz popularniejszych audiobookach.

Goście byli zdziwieni, kiedy bibliotekarka wspomniała, że dawne metody przekazywania sobie informacji są wykorzystywane do dziś. Prowadząca pokazała dzieciom ilustracje znaków drogowych i rysunkowych rebusów, które są pozostałością po piśmie obrazkowym. Mapy geograficzne, które znajdują się w niejednej sali lekcyjnej, zwijane są na wzór zwojów papirusowych i pergaminowych. Do dziś jeszcze ludzie zawiązują chusteczkę w supełek, by o czymś nie zapomnieć, co z pewnością ma swoje korzenie w piśmie supełkowym. Dzieci wskazały także, że do dziś wykuwane są w kamieniu napisy na nagrobkach czy też na ozdobnych płytach, które informują na przykład o patronie szkoły czy nazwie parku.

Na koniec spotkania goście wysłuchali opowiadania pt. „Dzieje książki”, podsumowującego wszystkie informacje, które pojawiły się na spotkaniu.

Comments are closed.