No public Twitter messages.

  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

“Odkryj świat Biblioteki” – Pasowanie uczniów kl. I na czytelników biblioteki

Print Friendly, PDF & Email

"Odkryj świat Biblioteki"Pasowanie uczniów kl. I na czytelników biblioteki

 

 

W Filii Bibliotecznej Biblioteki Publicznej Gminy Kościan w Starym Luboszu odbyło się pasowanie uczniów kl. I tutejszej szkoły podstawowej na czytelników biblioteki. Filia do grona czytelników przyjęła 23 dzieci.  Po powitaniu milusińscy dowiedzieli się, co to jest za miejsce, w jakim celu przychodzimy do biblioteki i jaka jest różnica pomiędzy biblioteką szkolną a publiczną. Następnie dzieci opowiedziały nieco o swoich domowych biblioteczkach. W kolejnej odsłonie bibliotekarka omówiła wygląd biblioteki, przybliżyła zasady wypożyczania książek oraz sposób zachowywania się w bibliotece.

Kolejnym punktem spotkania były zadania przygotowane przez bibliotekarkę. Najpierw dzieci musiały pochwalić się znajomością cyfr. Zadanie polegało na ułożeniu cyfr od najmniejszej do największej. Pierwszoklasiści nie mieli z tą zagadką żadnych problemów, a po odwróceniu prawidłowo ułożonej rozsypywanki  powstało hasło: „Biblioteka”. Kolejnym punktem zabawy było rozwiązywanie krzyżówki. Zanim ją rozwiązano dzieci głośno spekulowały jakie będzie hasło, dlatego bibliotekarka celowo aby podsycić nieco atmosferę nie czytała po kolei poszczególnych punktów. W trakcie jej rozwiązywania znalazła się zagadka z którą pierwszoklasiści mieli mały problem, a mianowicie kiedy Pani bibliotekarka zadała pytanie: „Nie jest skoczkiem lecz ma tyczkę i przerośnie ogrodniczkę. Zdobi działki i ogródki, a w nazwie ma aż trzy nutki? w grupie zaległa cisza i spoglądanie na sąsiada z wymownym – co to może być?. Po kilkakrotnym przeczytaniu pytania ktoś z grupy niepewnym głosem krzyknął – „fasola!” Z pozostałymi pytaniami krzyżówki dzieci nie miały już żadnych problemów.

Przyjęcie do grona czytelników uwarunkowane było także znajomością bajek i bohaterów książkowych, a także znajomością czytania. Pani bibliotekarka zapraszała każde dziecko do tablicy na której przyczepiona była chmurka z zagadką i prosiła o jej przeczytanie. Okazało się, że dzieci nie mają z czytaniem oraz ze znajomością bajek i ich bohaterów najmniejszych problemów.  Następnie przystąpiono do najważniejszego punktu spotka – uroczystego pasowania. Dzieci z dumą wypowiadały słowa przyrzeczenia. Na zakończenie bibliotekarka wręczyła młodym czytelnikom dyplomy, książki i zakładki ufundowane przez bibliotekę. Wszystkie dzieci były bardzo dumne, że zostały przyjęte w poczet nowych czytelników. Od czasu pasowania pierwszoklasiści stanowią największy procent wypożyczających. Oby ten zapał im nie minął!

 

Comments are closed.